Opracowanie strategii SEO – krok pierwszy przy pozycjonowaniu bloga

Opracowanie strategii SEO – krok pierwszy przy pozycjonowaniu bloga

Pozycjonowanie bloga generalnie opiera się na tych samych zasadach, co pozycjonowanie każdej innej strony internetowej. Stwarza jednak niewątpliwy przywilej, jakim jest możliwość wyboru dwóch głównych strategii SEO. W pewnym zakresie możliwe jest łączenie obu z nich, jednak na potrzeby artykułu rozdzielmy oba typy i omówmy każdy z nich osobno.

Chciałbym od razu zaznaczyć, że spośród osób czytających ten tekst na zdecydowanie lepszej pozycji są te, które dopiero zamierzają założyć bloga. Chodzi o to, że jasne określenie już na samym początku, z jakiej strategii pozycjonerskiej będziemy korzystać, daje nam przewagę nad innymi dzięki spójności prowadzonych działań – począwszy od pierwszego wpisu. Blogerzy, którzy działają w sieci dłuższy czas, musieliby się liczyć z koniecznością dokonania niezbędnych poprawek i modyfikacji wszystkich treści. A optymalizacja kilkuset czy kilku tysięcy artykułów to sprawa niezwykle czasochłonna.

Szukając odpowiedzi na pytanie jak pozycjonować bloga musisz dokonać zasadniczego wyboru. Sam(a) sobie odpowiedz, czy chcesz:

  • postawić na kilka głównych fraz, które generują duży ruch, lecz są mocno konkurencyjne,
  • ściągać średnio i mało konkurencyjny ruch z fraz typu long tail.

Pierwsza opcja będzie wymagać od ciebie jak najlepszej optymalizacji strony głównej. Znaczniki meta, rozbudowana treść odpowiednio nasycona słowami kluczowymi, linkowanie wewnętrzne z podstron na pozycjonowane frazy – to podstawowe zabiegi, które powinieneś wykonać na stronie by przygotować ją do pozycjonowania. Kolejnym krokiem będzie linkowanie, w którym musisz nastawić się na zdobywanie wartościowych backlinków ze stron tematycznych. Ich liczba i moc będzie musiała być odpowiednio duża, aby pokonać sporą konkurencję.

Drugi przypadek (w moim osobistym odczuciu) daje znacznie lepsze perspektywy. Wymaga jednak od ciebie cierpliwości. Ta strategia opiera się na generowaniu ruchu z długiego ogona (long tail). Są to frazy średnio i mało konkurencyjne, zazwyczaj dość rozbudowane (np. poradnik pozycjonowania bloga). Przynoszą one niewielki ruch, zazwyczaj oscylujący w granicach od 10 do kilkudziesięciu wyszukiwań miesięcznie. Tyle tylko, że konkurencja jest w tym przypadku mała lub żadna. Oznacza to, że zdobycie wysokiej pozycji na te frazy będzie znacznie prostsze i szybsze. Wyobraź sobie teraz, że w ciągu miesiąca dodajesz 20 nowych artykułów na swojego bloga. Zakładając, że zastosujesz tę strategię do każdego z nich, lekką ręką możesz wygenerować ruch na poziomie 200-1000 użytkowników. Co najlepsze, artykuły te będą generować odwiedziny również w kolejnych miesiącach, bez twojej ingerencji. Zachodzi tu zjawisko kuli śnieżnej, gdzie wraz z upływem czasu, sukcesywnym stosowaniem tej samej strategii SEO, nasz blog zaczynają odwiedzać dziesiątki i setki tysięcy osób miesięcznie.

Uważam, że każdy kto myśli o długofalowym pozycjonowaniu bloga, powinien zainteresować się strategią long tail. Warto już na samym początku tworzyć autorską listę powiązanych tematycznie blogów, forów, serwisów i innych stron internetowych, z których można pozyskać linki do swojej strony. Dodając nowy artykuł, wpisz w Google kilka fraz które do niego pasują i zobacz, czy ze stron które się wyświetlą możesz podlinkować swój wpis. To proste zabiegi, które nie zajmą ci więcej niż kilkunastu minut. Na przestrzeni czasu zbudujesz w ten sposób wiarygodny, naturalny profil linków do swojego bloga. Co więcej, z czasem zyska on na tyle dużą moc SEO, że nowo dodane artykuły na niewielkie nisze nie będą nawet wymagały linkowania – same powinny bez problemu trafić do TOP10 (wciąż oczywiście zakładamy frazy mało i średnio konkurencyjne).

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak Zdobyć 50 Mocnych Linków Które Wypozycjonują Twoją Stronę W 5 Dni?

Niezawodna metoda wynikająca z trzech lat prac nad link buildingiem. Zdradzimy Ci nasz sekret za darmo!
Imię
Nazwisko
Adres e-mail
Nie spamujemy, tylko wysyłamy SEO porady i zniżki na profesjonalny link building :)